A 2006-ban történt tavaszi védekezés emlékére tartott konferenciát a vízügyi igazgatóság csütörtökön. Az akkor kiemelkedő teljesítményt nyújtó szereplőknek emlékplakettet, Györffy Sándor Munkácsy-díjas szobrászművész és Magyarország Érdemes Művésze alkotását, valamint emléklapot adott át dr. Hoffmann Imre helyettes államtitkár és Lovas Attila KÖTIVIZIG igazgató.
Köztük Kovács Antal nyugalmazott pv. alezredesnek. Méltatásként elhangzott: Tíz éve a kunszentmártoni polgári védelmi kirendeltség vezetőjeként elévülhetetlen érdemeket szerzett a Csépa, Szelevény és Tiszasas kitelepítésének gyors megszervezésében és zökkenőmentes végrehajtásában.
Mi történt tíz éve?
A súlyos töltéssuvadások miatt április 21-én a védelmi bizottság elrendelte Csépa, Szelvény és Tiszasas kitelepítését. A lakók egy része azonban helyben maradt és a vízügyi szakemberek útmutatásával segédkezett a védekezésben. A vízügyi szolgálat irányítása mellett a gyors és szakszerű beavatkozásoknak, s nem utolsósorban a védekezésben közreműködők (többek között a katasztrófavédelem, honvédség, önkéntesek) példa értékű összefogásának köszönhetően gátszakadás nem történt. Ha a megerősített védművek nem bírták volna az addig soha nem tapasztalt terhelést a Körös-zugban, az elöntésből keletkező közvetlen kár értéke megközelítette volna a 40 milliárd forintot, az újjáépítés költsége pedig ennek a többszörösét emésztette volna fel. A 2006 tavaszi árvízi védekezés során mintegy hatmillió homokzsákot, 16 ezer tonna követ, 181 ezer köbméter földet és homokot használtak fel, összesen 123 kilométer hosszan épült töltésmagasítás, illetve nyúlgát, 50 kilométer hosszan hullámvédelem, a mentett oldali bordás megtámasztások együttes hossza pedig megközelítette az 54 kilométert. A legkritikusabb időszakban a védekezésben több mint 9 ezren működtek közre, köztük több vízügyi igazgatóság munkatársa, 1500 katona és mintegy 3000 önkéntes. A védekezés költségei a Közép-Tisza vidékén elérték a 7 milliárd forintot. Ez az árhullám bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a 2000. évi rekord árvíz nem egy kiugró, több évtized múlva talán megismétlődő hidrometeorológiai tényezők egybeesésének következménye, hanem a Tisza és mellékfolyói vízlevezető képessége drasztikus romlásának eredménye. Azóta megtörtént a súlyosan sérült töltésszakaszok helyreállítása, 2014-ben pedig befejeződött az a 3,3 milliárd forintos beruházás, amelynek eredményeképpen megközelítően 11 kilométer hosszan építették át a gátakat a Hármas-Körös jobb partján Szelevény és Mesterszállás térségében, megszüntetve ezzel magassági és keresztmetszetbeli hiányosságaikat. Forrás és fotók: KÖTIVIZIG/Laczi Zoltán
Forrás és képek: jasz.katved.hu |